czyli moje wycieczki i ulubione miejsca okraszone zdjęciami.

sty

11

Wielki Kopieniec i Dolina Olczyska – 2008.01.11

Autor: Marian Maroszek

Koniec z oglądaniem się na pogodę – to ostatni dzień na chodzenie. Łapiemy busa, dostajemy się do Toporowej Cyrhli, cofamy się kilkaset metrów do początku szlaków zielonego (to nasz) i czerwonego (na Psią Trawkę). Aura klaruje się na dobre.

Początkowo trasa jest nieco mylna: należy iść jej lewą odnogą wzdłuż polan mijając kilka drewnianych domów.

Po wejściu w las jest już lepiej, znaki pojawiają się dość regularnie. Pniemy się mozolnie pod górę, w pewnym szlak czerwony oddziela się od zielonego, którego my się trzymamy. Na drogowskazie widać wyostrzone poczucie humoru turystów.Leśny szlak
Szlak staje się bardziej stromy, drepczemy więc coraz wolniej. Ostatecznie docieramy do Polany pod Kopieńcem. Pogoda przepiękna. Postanawiamy wspiąć się na wierzchołek górujący ponad polaną, czyli Wielki Kopieniec (1328m). Szlak jest nieprzetarty, ale jakoś brniemy w dość głębokim śniegu. Widoki coraz piękniejsze.

Szlak na Wielki Kopieniec

Podejście na Wielki Kopieniec (1328m).

Im wyżej jesteśmy, tym więcej tropów zwierząt widać na śniegu. W tym słońcu jest wręcz upalnie. Docieramy na wierzchołek, a tu zaczyna się dziać coś niepokojącego: coraz silniej wieje. Nad Czerwonymi Wierchami przetaczają się gęste chmury. Widoki zapierają dech w piersiach.

Panorama z Wielkiego Kopieńca

Góry i chmury
Otoczenie Doliny Gąsienicowej
Giewont w chmurach

Widoki z Wielkiego Kopieńca (1328m).

Wiatr staje się tak silny, że zostajemy zmuszeni do zejścia na dół. Na popas decydujemy się przy jednym ze stojących na polanie zabytkowych szałasów, jednak nawet tu wiatr czasem dmuchnie śnieżnym pyłem w twarz.

Polana pod Wielkim Kopieńcem

Polana pod Wielkim Kopieńcem.

Podążamy za szlakiem zielonym aż do Polany Olczyskiej. Po przekroczeniu Potoku Olczyskiego wycieczkę kontynuujemy szlakiem żółtym aż do Nosalowej Przełęczy (1103m) mijając po drodze Olczyskie Wywierzysko.

Giewont skryty we mgłach

Giewont (1894m) skryty we mgłach.

Olczyski Potok

Olczyski Potok.

Szałas na Polanie Olczyskiej

Szałas na Polanie Olczyskiej.

Dalej już bez większych przygód docieramy do Kuźnic i busem docieramy pod dom. Jutro niestety wyjazd…

Nawigacja.

Kolejny dzień – Wyjazd

Wstęp

Skomentuj wpis