czyli moje wycieczki i ulubione miejsca okraszone zdjęciami.

lip

25

Coventry – 2007.07.25

Autor: Marian Maroszek

Od rana lał deszcz, jednak nie daliśmy się zniechęcić i ruszyliśmy na podbój Coventry. Mały korek na Coventry Road nie popsuł humorów i w końcu docieramy na miejsce autobusem nr 900. Miasto zamieszkuje około 300000 mieszkańców, co plasuje je na 11 miejscu w Wielkiej Brytanii. Jak wszędzie tak i tu znaleźć można coś ciekawego, jednak moim zdaniem to za mało, aby Coventry stanowiło samodzielny cel wycieczek. Wyjątek – miłośnicy motoryzacji. Museum of British Road Transport (Muzeum Brytyjskiego Transportu Drogowego) to nie lada gratka dla maniaków czterech (i nie tylko) kółek.

Spacer zaczynamy naturalnie na dworcu autobusowym i zmierzamy do Coventry Cathedral. W wyniku Drugiej Wojny Światowej ze starej, czternastowiecznej katedry zostały tylko ściany boczne oraz wieża, więc po jej zakończeniu postanowiono wznieść tu nowy gmach. Obecna budowla (projektu Basila Spence’a) może w moim odczuciu robić wrażenie tylko wielkością… Nie lubię tych nowoczesnych kościołów i koniec, ten nie stanowi niestety wyjątku. W środku uwagę przykuwa ogromny witraż, zresztą całe wnętrze jest bardzo okazałe. Ale głębszych uczuć nie stwierdzono.Jedno, co uważam za bardzo trafne, to fakt, że do budowy nowego gmachu użyto materiału bardzo podobnego, jak ten w gmachu starym i obie budowle zostały połączone ze sobą swego rodzaju ścianą. Także istnieje między nimi symboliczna ciągłość.

Coventry Cathedral

Jedno z wejść do ruin starej Coventry Cathedral.

Witraż - Coventry Cathedral

Witraż w Coventry Cathedral.

Tuż obok katedry, przy ulicy Bayley Lane, w ciągu kamienic, stoi St Mary’s Guildhall. O, tu czuć epokę. Raptem kilka pomieszczeń typu zbrojownia czy skarbiec, ale od razu przemawiają wieki. Warto tu na chwilkę wstąpić i poczuć klimat dawnych czasów.

Bayley Lane - Coventry

Ulica Bayley Lane, po lewej katedra, w głebi wejście do St Mary’s Guildhall.

Old Council Chamber - St Mary's Guildhall

Old Council Chamber w St Mary’s Guildhall.

Great Hall - St Mary's Guildhall

Great Hall w St Mary’s Guildhall.

Spacer kontynuujemy kręcąc się to tu to tam wśród uliczek. Na Greyfriars Lane napotykamy się na Ford’s Hospital, niestety jego zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym umówieniu, więc pozostaje nam tylko krótki rzut oka przez kratę. Odwiedzamy także Kościół Św. Trójcy na Priory Row. Przewodników w języku polskim nie ma, ale miły pan pokazuje nam piękne rzeźbienia znajdujące się pod siedzeniami.

Ford's Hospital w Coventry

Ford’s Hospital na Greyfriars Lane.

Na koniec zostawiliśmy sobie wspomniane wcześniej muzeum motoryzacji. Co ciekawe, wstęp na jego teren jest bezpłatny. Kolekcja jest naprawdę bogata. Znajdziemy tu zupełne starocie, jak i najnowsze osiągnięcia techniki, auta osobowe, ale także autobusy i traktory. Jest także kolekcja rowerów i motorów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Można tu dotknąć zarówno bolidu Formuły 1, jak i osławionego De Loreana, którego wszyscy znają z filmu „Powrót do Przyszłości”. Miejsce ciekawe nawet dla ludzi, którzy motoryzacją jakoś specjalnie się nie interesują.

Museum of British Road Transport w Coventry
Museum of British Road Transport
Museum of British Road Transport
Museum of British Road Transport

Fragment kolekcji, jaką można zobaczyć w Museum of British Road Transport.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o Coventry. Znaleźć tu można jeszcze kilka muzeów, ale na dziś starczy.

Nawigacja.

Kolejny dzień – Solihull

Wstęp
Podsumowanie

Skomentuj wpis